Społeczne i ekonomiczne aspekty wyorzystania energii geotermalnej
Technologia

Społeczne i ekonomiczne aspekty wyorzystania energii geotermalnej

Skorupa ziemska składa się z gorących skał i wody. Poniżej skorupy ziemskiej znajduje się warstwa stopionego gorącego kamienia znanego jako magma, która posiada temperaturę podobną do temperatury występującej na słońcu. Ciepło znajdujące się w ziemi nazywa się energią geotermalną.

Wysoki potencjał energii geotermalnej

Z definicji energia geotermalna jest energią gromadzoną jako ciepło pod powierzchnią ziemi. Jego potencjał jest nieograniczony. Część energii geotermalnej, którą można łatwo pozyskać, jest uwięziona we wnękach pod powierzchnią ziemi. Elektrownia geotermalna pompuje parę wodną lub gorącą wodę z tych wnęk na powierzchnię i wykorzystując ją do napędzania generatorów elektrycznych. Dzisiaj wiele źródeł energii odnawialnej, w tym energia geotermalna jest wykorzystywana w wielu zastosowaniach, na przykład do ogrzewania, w systemach dostarczających ciepłą wodę lub parę do szerokiej gamy urządzeń, służących zarówno ogrzewania jak i chłodzenia prywatnych i komercyjnych budynków, takich jak domy mieszkalne, biura i sklepy za pomocą geotermalnych pomp ciepła. Ponadto energia geotermalna ma potencjał przemysłowy, dzięki któremu jest wykorzystywana między innymi w ogrodnictwie do ogrzewania szklarni.

Nieograniczone źródło i ochrona środowiska

W przeciwieństwie do elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne, elektrownie geotermalne nie wiążą się z żadną formą spalania. Oznacza to, że wydzielają one znacznie mniej gazów cieplarnianych. Binarne elektrownie geotermalne, które są najczęściej spotykane na świecie emitują niemal zerowy poziom gazów cieplarnianych. Nawet suche geotermiczne elektrownie parowe są bardziej przyjazne dla środowiska niż elektrownie oparte na paliwach kopalnych. Geotermalne pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia budynków zaliczane są również do najbardziej wydajnych systemów chłodzenia i ogrzewania dostępnych dzisiaj. Wynika to z ich stosunkowo niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ich zastosowanie znacznie zmniejsza emisje pochodzące z produkcji energii. Wewnętrzne ciepło Ziemi jest dostępne na całym świecie. Jedynym ograniczeniem jest zdolność do wydobywania energii. Jednak dzięki postępowi technologicznemu (geotermalne pompy ciepła), można wydobywać gorąca wodę z wnętrza ziemi i wykorzystywać ją w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych. Mimo to potrzebne są zaawansowane zasoby do konwersji tego ciepła na energię elektryczną na poziomie indywidualnym. Wraz z szybkim rozwojem technologii opracowane zostaną systemy ekonomiczne, które w niedalekiej przyszłości będą przekształcać to obfite ciepło w energię elektryczną.

Niezależność energetyczna dzięki energii odnawialnej

Energia geotermalna jak i wiele innych źródeł energii odnawialnej jest całkowicie dostępna i produkowana lokalnie, a do jej funkcjonowania nie są potrzebne paliwa kopalne. Oznacza to, że można dzięki temu zminimalizować nadmierne uzależnienie od źródeł energii z paliw kopalnych. Dodatkowo, ponieważ energia elektryczna w coraz większym stopniu wykorzystywana jest się w sektorze transportu, jest w stanie zastąpić importowaną ropę naftową. Bezpośrednie wykorzystanie ciepła geotermalnego do określonych celów przemysłowych, handlowych i rolniczych oferuje nienaganną opcję dla innych termicznych źródeł energii, takich jak ropa naftowa, energia elektryczna oraz gaz ziemny.

Panele fotowoltaiczne Toruń – zobacz dostępne usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii na stronie 4oze.pl

Post Comment