Kreatywność w codziennym życiu – jak pomaga w opiece nad dzieckiem?
Ogólna

Kreatywność w codziennym życiu – jak pomaga w opiece nad dzieckiem?

Każdy rodzic doskonale wie, że opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie. W pierwszych miesiącach życia malucha można odnieść wrażenie, że jest tak ciężko, że jesteśmy już przygotowani na wszystko. Tymczasem każdy etap rodzicielstwa przygotowuje dla nas coraz to nowe wyzwania. Aby sobie z nimi odpowiednio radzić, przydaje się odrobina kreatywności. Jak najlepiej wykorzystać ją w opiece nad dzieckiem?

Kreatywność dobra na nudę

Dziecko może być wesołe, energiczne, smutne czy zmęczone… Każdy jego stan emocjonalny ma swoje zalety i wady. Nie ma jednak wątpliwości, że jednym z największych koszmarów każdego rodzica jest dziecko znudzone. Wtedy staje się marudne i męczące, poszukując ciągle nowego zajęcia, które pozwoliłoby mu się na chwilę zająć. Tutaj z pomocą najczęściej przychodzi rodzicielska kreatywność.

Dzięki niej każdy przedmiot w domu może zyskać całkiem nowe znaczenie, a stare gazety czy papiery, które miały wylądować w śmietniku, nagle stają się niezbędne do zabawy. Często okazuje się, że kreatywni rodzice mogą kupować znacznie mniej zabawek. Ich dzieci w krótkim czasie uczą się, jak przyjemnie można bawić się przedmiotami, które z pozoru wcale nie były do tego przeznaczone. Umiejętność kreatywnego zorganizowania czasu docenisz także poza domem. W kolejce do lekarza, w samochodzie czy na zakupach, z dala od ulubionych zabawek, improwizowane zabawy bardzo zyskują na wartości.

Przedmioty kreatywne dostępna są pod adresem: https://dekolo.pl/ – sklep internetowy dla kreatywnych osób

Zaśpiewaj mi, mamo!

Dzieci niemal w każdym wieku uwielbiają, kiedy rodzice opowiadają im bajki, recytują wierszyki czy śpiewają piosenki. Jednak nawet rodzicielska pamięć ma ograniczoną pojemność. Czasami okazuje się, że dziecko błaga o opowiedzenie bajki o małym baranku, a my nie potrafimy sobie żadnej przypomnieć… To kolejna z sytuacji w życiu rodzica, kiedy kreatywność może być prawdziwym wybawieniem. Pomysłowy rodzic w mgnieniu oka poradzi sobie z wymyśleniem bajki. Nawet, jeśli nie będzie to dokładnie ta sama historia, której spodziewał się maluch, nadal istnieją spore szanse na to, że mu się spodoba.

Pomysł na niejadka

Kiedy zostajesz rodzicem, szybko odkrywasz, że możesz spotkać na swojej drodze sporo prozaicznych problemów dnia codziennego. Jednym z nich jest wychowywanie niejadka. Niby każdy z nas wie, że organizm dziecka zareaguje odpowiednio i maluch nie umrze z głodu, jednak stajemy na głowie, aby nasza pociecha regularnie jadła pełnowartościowe posiłki. Każdy, kto choć raz próbował nakłonić dziecko do jedzenia dobrze wie, że kreatywność jest niezbędna. Może przejawiać się zarówno w sposobie przygotowania posiłku, jak i pomysłowym podaniu. Fikuśne kanapeczki mają znacznie większe szanse na zjedzenie niż zwyczajna kanapka.

Kreatywność ratunkowa

Wielu przyszłych rodziców może martwić się, wiedząc, że kreatywność nie jest ich domeną. Na szczęście współcześnie mamy szeroki dostęp do stron internetowych i publikacji, w których znajdziemy mnóstwo pomysłów na to, jak kreatywnie wspierać rozwój swojego dziecka. Pierwsze pomysły na zabawę czy posiłek mogą pochodzić z książki, a z czasem każdy nauczy się samodzielnie i pomysłowo reagować na potrzeby swojego malucha.

Post Comment