Jak zorganizować przeprowadzkę?
Dom

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Istnieje kilka stresujących momentów w życiu. Należy do nich również przeprowadzka, choć można ten stres wyraźnie zmniejszyć, dokładnie ją planując i ustalając każdy jej etap. Warto więc już wcześnie poświecić na to trochę czasu.

Stopień trudności zorganizowania przeprowadzki zależy od kilku czynników, takich jak wielkość rodziny (zwłaszcza od liczby i wieku dzieci). Inaczej wygląda ona w przypadku małżeństwa z małymi dziećmi, a inaczej w przypadku singla. Jeszcze inaczej organizuje się przeprowadzkę w przypadku starszych dzieci i nastolatków, które mogą nam w niej pomóc.

Kolejna ważna rzecz to wielkość lokalu z którego się wyprowadzamy. Im mniejsze nasze dotychczasowe mieszkanie, tym większa szansa na łatwiejszą przeprowadzkę, gdyż prawdopodobnie zgromadziliśmy niewielką ilość rzeczy.

Ponadto ważna jest też odległość nowego miejsca zamieszkania od obecnie zajmowanego. Przy małej odległości możemy rzeczy przewozić etapami. W przypadku dużej, raczej będzie to trudne. Wpływ ma też czas, którym dysponujemy i nasze możliwości finansowej. Na rynku spotkamy firmy, które całościowo organizują przeprowadzki, więc możemy zlecić im wykonanie wszystkich czynności, łącznie z pakowaniem, wnoszeniem, przewozem i rozpakowywaniem. Większość rodzin wybiera jednak opcję tylko częściową. Korzystają oni zwykle z transportu rzeczy i z ich wnoszenia. Pakowanie i rozpakowywanie, z różnych przyczyn, wolą wykonać sami. Część osób nadal przy przeprowadzce korzysta z pomocy przyjaciół i rodziny. Jeśli wybierzemy te dwie ostatnie z wymienionych możliwości to musimy zarezerwować sobie na nią trochę czasu.

Etapy organizacji przeprowadzki

Najlepiej już z dużym wyprzedzeniem rozpocząć  porządki i segregację zgromadzonych przez lata przedmiotów, usuwając wszystkie śmieci i rzeczy zbędne, których już nie potrzebujemy. Wybieramy firmę transportową spośród szerokiej oferty rynkowej, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale również i jakość świadczonych usług, potwierdzoną opiniami dotychczasowych klientów. Rezerwujemy z dużym wyprzedzeniem termin i ustalamy szczegółowe warunki transakcji.

Gromadzimy kartony, pudła i worki foliowe, do których będziemy pakować rzeczy. Każde pudło opisujemy i dodatkowo zabezpieczamy. Najcenniejsze przedmioty możemy wcześniej ubezpieczyć. Pakowanie zacznijmy z wyprzedzeniem, przygotowując rzeczy, z których rzadko korzystamy, zwłaszcza rzeczy małe, bardzo pracochłonne przy pakowaniu. Stopniowo wyjadamy wszystkie nasze zapasy żywieniowe i zużywamy w miarę  możliwości, wszystkie artykuły chemii gospodarczej. Pakujemy talerze i artykuły ceramiczne i szklane, oraz obrazy, rzeźby, pamiątki, zabezpieczając je folią z bąbelkami. Sztućce możemy przewozić wraz z szufladą, owijając całość folią plastikową.

Na koniec składamy meble, zabezpieczając ich delikatne części, narożniki, nóżki itp. Niektóre meble lepiej jest przewozić w całości, ale to wszystko zależy od ich gabarytów. Bardzo przydatna w pakowaniu i transporcie rzeczy, jest folia samoprzylepna, folia z bąbelkami, jak też i taśmy samoprzylepne, dostępne w sklepach budowlanych.

Post Comment