Inwestowanie po polsku
Biznes i finanse

Inwestowanie po polsku

Nie jest tajemnicą, że Polacy to aktywni konsumenci. Ekonomiści od lat zwracają uwagę, że obywatele mogliby bardziej racjonalnie zarządzać funduszami, a przede wszystkim więcej oszczędzać. Sami rodacy również niemal zgodnie potwierdzają, że odkładanie na tak zwaną czarną godzinę jest wskazane. Nawet bardzo. Jednak w tym wypadku w ślad za teorią nie idzie praktyka. Korzysta na tym jednak polska gospodarka. Już wiele razy specjaliści podkreślali, że wysoka konsumpcja pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji.

Nawet w czasach poważnego kryzysu ekonomicznego. Dzięki takiej postawie polskich obywateli, charakterystycznej dla indywidualnych gospodarstw domowych, także finanse w Polsce nieźle się trzymają. Przedstawiciele władz, odpowiedzialni między innymi za ustawę budżetową, powinni być zatem wdzięczni Polakom za tak chętnie robione zakupy.

Coraz silniejsza gospodarka

Nie ulega wątpliwości, że Polska może pochwalić się swoją kondycją gospodarczą. Co prawda wciąż wiele jest do zrobienia, a dystans względem krajów bogatego Zachodu Europy pozostaje znaczny, ale sytuacja z roku na rok poprawia się. Ekonomiści coraz częściej pozwalają sobie również na optymistyczne prognozy dotyczące finansów w tym kraju. Zdarzają się problemy i przeszkody, ale nawet mimo wielu politycznych zawirowań, gospodarka polska radzi sobie nieźle. Można nawet powiedzieć, że dobrze, ponieważ w ostatnim roku zanotowano wzrost rzędu 3,6%. A niektórzy specjaliści są nawet zdania, że za dwanaście miesięcy uda się powtórzyć ten wynik.

Profesjonalne pożyczki pod zastaw nieruchomości Warszawa dostępne są w usługach firmy Konsorcjum Pożyczkowe.

Przeciętny Polak kupuje i inwestuje

Jak wspomniano, konsumpcja w Polsce ma się bardzo dobrze. Wiele państw mogłoby jej nawet krajowi nad Wisłą pozazdrościć. Podobnie jest z prywatnymi inwestycjami. Obywatele zaciągają coraz większe kredyty i śmielej inwestują, na przykład w nieruchomości. Wpływ ma na to zapewne poprawa warunków pracowniczych. Bezrobocie spada, a rodacy zarabiają coraz więcej. Stać ich zatem nie tylko na realizowanie bieżących potrzeb, ale również inwestowanie. Ponadto coraz więcej z nich myśli o oszczędzaniu i wdraża związany z nim plan w życie.

Inwestycje publiczne

Niestety, ostatnie dwanaście miesięcy to niezbyt dobry czas dla inwestycji publicznych. W sektorze prywatnym działo się pod tym względem sporo, niestety Polska nie wykorzystuje już funduszy jak dawniej. Zahamowany został chociażby rozwój inwestycji związanych z infrastrukturą publiczną. Być może nowy rok przyniesie na tym polu większą aktywność. Pozostaje mieć nadzieję, ponieważ finanse w Polsce nie zależą wyłącznie od postaw indywidualnych obywateli czy niewielkich przedsiębiorców. Ich kondycja w znacznej mierze stanowi pochodną decyzji na najwyższych szczeblach. To one bowiem wpływają na wskaźniki zatrudnienia, podniesienie poziomu życia, jak również większe z niego zadowolenie.

Polacy nie są narodem nastawionym na gromadzenie pieniędzy. Chętnie je natomiast inwestują, zwłaszcza jeżeli mają poczucie, że uda im się wiele zyskać. Jednocześnie Polska w ostatnich latach bardzo się zmieniła na skutek inwestycji zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Warto kontynuować tę praktykę, inwestując w Polaków i w Polskę.

Post Comment