Drogi to poważna sprawa
Budownictwo

Drogi to poważna sprawa

Stan polskich dróg to często przywoływany w żartach temat. Ludzie śmieją się, że są one bardziej dziurawe niż szwajcarski ser. A w internecie nie brakuje obrazów, zdjęć, a nawet filmów, które mają pokazywać absurdalność tego, jak wyglądają drogi w Polsce. Żartowanie z nich tak weszło społeczeństwu w krew, że wielu jego członków nie zauważyło, iż w ciągu ostatnich kilkunastu lat stan dróg w Polsce bardzo się poprawił. Przede wszystkim dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych możliwe było zmodernizowanie już istniejących odcinków, jak również wybudowanie setek, a nawet tysięcy kolejnych kilometrów. Najwięcej uwagi przyciągały oczywiście nowo powstające autostrady oraz drogi ekspresowe. Niemniej jednak w międzyczasie wiele robót drogowych przeprowadzono w polskich miastach, miasteczkach, a nawet na wsiach. Można powiedzieć, że żarty się skończyły. Polska naprawdę ma już wiele dobrych dróg. Warto byłoby to docenić.

Systematyczne kontrole

Zarządcy kontrolują stan dróg w Polsce regularnie. Każda publiczna droga jest sprawdzana przynajmniej raz w roku w celu upewnienia się, czy korzystanie z niej nie zagraża życiu bądź zdrowiu. Co więcej, drogi krajowe poddawane są kontroli przynajmniej raz na dobę. A odcinki, w których notuje się szczególnie duży ruch, nawet częściej. Następnie każda droga oceniana jest w czterostopniowej skali. Jeżeli otrzyma najniższą notę, podejmowane są działania w celu przywrócenia jej jak najszybciej do stanu użyteczności. Jeżdżąc po niektórych regionach kraju, można odnieść wrażenie, że drogami nikt tam się za bardzo nie przejmuje. Faktycznie, zdarzają się rażące zaniedbania. Jednak ponownie należy podkreślić, że z polskimi drogami jest lepiej. A jeżeli w jakimś miejscu nie nadają się one do użytku lub stwarzają zagrożenie, wówczas warto zgłosić to odpowiednim służbom.

Drogi przyszłości

Już teraz po kraju jeździ się dobrymi drogami. Szerokość poszczególnych z nich może pozostawiać sporo do życzenia, podobnie jak wciąż niezbyt rozwinięta sieć autostrad. Jednak drogami ekspresowymi jeździ się wygodnie, szybko i bezpiecznie. To właśnie ich budowa ma być priorytetem w najbliższych latach. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej regionów skorzysta na modernizacji dróg, a dysproporcja pomiędzy wschodnimi i zachodnimi województwami zostanie wyrównana. Warto pamiętać, że od odzyskania przez Polskę pełnej niezależności oraz jej wejścia do struktur unijnych minęło naprawdę niewiele czasu. A zmiany infrastruktury drogowej są widoczne niemal na każdym kroku. Jest się zatem z czego cieszyć, a nie tylko żartować.

 Zastanawiasz się dlaczego powstanie drogi jest tak kosztowne? Sprawdź cenę asfaltu na zimno z którego powstają najlepsze drogi w Polsce a wszystko stanie się jasn.

 

Post Comment