Czym jest motion capture?
Technologia

Czym jest motion capture?

Z technologii tej korzysta przemysł filmowy oraz branża gier komputerowych. Co więcej – w wielu przypadkach jest to niezbędne, aby można było uzyskać naturalny i płynny ruch postaci. Czym zatem jest dokładnie motion capture i jakie ma znaczenie w procesie tworzenia gier czy produkcji filmów?

Motion capture jest powszechnie wykorzystywany w czasie produkcji gier komputerowych czy filmów z zaawansowanymi efektami specjalnymi. Dzięki tej technologii komputerowe postacie uzyskują naturalną płynność ruchu, co sprawia, że całość prezentuje się znacznie lepiej. W jaki sposób wykorzystuje się motion capture i jakie ma to znaczenie na przykład dla branży gier komputerowych?

Wszystko w ruchu

Technologia motion capture przenosi ruch z rzeczywistego świata na świat wirtualny. Dokonuje się tego za pomocą aktorów ubranych w specjalne kombinezony z czujnikami. Potrzebne jest również specjalne środowisko, które pomoże komputerowi odczytać ruch wykonywany przez nich ruch. Mogłoby się wydawać, że motion capture, zwany również mocapem, jest w stanie w pełni zastąpić pracę osoby animującej postacie. Warto uświadomić sobie, że technologia te jedynie wspiera animatora i nie może być alternatywą dla jego pracy.

Pod adresem https://www.bookero.pl/ dostępny jest system rezerwacji online – sprawdź!

Jakie znaczenie ma technologia motion capture w kontekście gier komputerowych i całego procesu ich tworzenia? Przede wszystkim jest to wspomniana już naturalna płynność ruchu. Dzięki temu przerywniki filmowe, cutscenki, ruch postaci czy sama walka przedstawiane są bardzo naturalnie. Komputer przechwytuje ruch z nagrywanej sceny za pomocą tak zwanych markerów. Są to czujniki umieszczone na specjalnym kombinezonie.

Między innymi w scenach walki biorą udział aktorzy specjalizujący się w przedstawianiu walk na miecze, szermierzy czy wyszkoleni żołnierze, którzy potrafią w najlepszy sposób odwzorować dany ruch.

Nowsza technologia

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje bardziej zaawansowana technologia – performance capture. Jest ona jak gdyby wzbogaceniem mocapa, ponieważ oprócz ruchu postaci, przechwytuje także mimikę twarzy, co w świetny sposób sprawdza się w grach komputerowych czy filmach. Jednym z największych filmów bazujących na tej technologii był Avatar, który odniósł niesamowity sukces. Jeżeli chodzi o branżę gier komputerowych, to coraz częściej stawia się właśnie na performance capture, a w samych grach coraz częściej możemy zobaczyć znanych ze świata kina aktorów, razem z charakterystycznymi dla nich ruchami i wyjątkową mimiką.

Warto w tym miejscu zastanowić się, jak prezentuje się przyszłość technologii. Być może już za jakiś czas praca animatorów czy grafików tworzących postacie komputerowe będzie znacznie różniła się od tej dzisiejszej. Przechwytywanie ruchu oraz poddawanie go dalszej obróbce wydaje się dopiero pierwszym krokiem na drodze rozwoju technologicznego. Nie da się ukryć, że te technologia będzie jeszcze przez długi czas rozwijana oraz z pewnością powstaną jej kolejne odmiany – właśnie takie, jak chociażby performance capture.

Post Comment